Motoryzacyjne marzenia
29 stycznia 2020Fotobudka. Promocja na sezon 2020.
7 kwietnia 2020Jak zorganizować safety day.
Organizacja safety day jest sposobem promocji bezpieczeństwa i higieny pracy. Firmy oraz instytucje stale szukają sposobów na zaangażowanie pracowników w proces doskonalenia pracy organizacji, zwiększenia komfortu oraz bezpieczeństwa pracy. Jak mówi klasyczne przysłowie BHP „Dobry pracownik do zdrowy pracownik”. I właśnie utrzymaniu tego zdrowia poświęcone są eventy BHP. W tym artykule krok po kroku opiszemy od czego rozpocząć planowanie organizacji dnia bezpieczeństwa w firmie.
Organizacja dnia bezpieczeństwa w firmie to projekt za który zazwyczaj odpowiadają pracownicy działów BHP, HR lub pionów administracyjnych. Wiele z tych osób ma już doświadczenie w organizacji safety day i wie od czego zacząć. Ideą tego artykułu jest pomoc w uporządkowaniu myśli podczas organizacji pierwszego w historii firmy eventu BHP. Krok po kroku w 10 punktach
- Kiedy chcesz zorganizować safety day?
Zastanów się jaki termin będzie dobry dla organizacji. Wybierz okres, w którym pracownicy maja nieco więcej luzu po to aby mogli aktywnie skorzystać ze stanowisk szkoleniowych. Zastanów się ile dni ma trwać akcja BHP. Przemyśl czy odpowiednie będzie jednodniowe wydarzenie BHP? Może w twojej firmie sprawdzi się formuła safety week. Organizacja tygodnia BHP to popularna forma aktywności w firmach mających więcej niż jeden oddział.
- Ile czasu będą mieli pracownicy?
Naszym celem jest maksymalne zaangażowanie pracowników firmy w aktywnościach BHP. To wymaga czasu. Nie chcemy sytuacji, w której ktoś nie skorzysta z porad lub nie weźmie udziału w konkursie. Obok szkolenia atrakcje BHP są istotnym elementem eventy BHP. Zapytaj Zarząd firmy ile wolnego czasu otrzymają pracownicy. Czasami jest to godzina, innym razem cały dzień. Warto o to zadbać gdyż akcja realizowana w dużym tempie jest mniej skuteczna.
- Zaplanuj tematykę.
Jeżeli pracujesz w dużej korporacji zapewne centrala już przygotowała dla ciebie listę zagadnień. Na jej podstawie dobierzesz formułę działania oraz środki realizacji. W sytuacji, kiedy masz wolną rękę i to od ciebie zależy tematyka warto przeanalizować raporty wypadkowe lub wnikliwie przeczytać karty z sugestiami od pracowników. Dodatkowo tematykę dopasuj do problemów społecznych albo innych ważnych z punktu widzenia pracowników zagadnień np: walka ze smogiem, sposoby zabezpieczania się przed wirusami lub skuteczne metody rzucania palenia papierosów.
- Zaproś partnerów.
Określ, które tematy safety day potrafisz zorganizować we własnym zakresie. Ile zajmie ci to czasu oraz czy potrzebujesz dokonać jakiś zakupów. Do realizacji pozostałych zagadnień zaproś partnerów. Skontaktuj się z firmami na co dzień dostarczającymi środki ochrony indywidualnej, płyn do dezynfekcji lub kombinezony ochronne. Zaproponuj im możliwość przygotowania stanowiska. Może uda się namówić ich na organizację konkursów z nagrodami dla pracowników. W oparciu o własna wiedzę oraz doświadczenia twoich znajomych z innych przedsiębiorstw poszukaj podwykonawców do realizacji pozostałych zadań.
- Określ oczekiwania.
Napisz wyraźnie na czym Tobie zależy. Poukładaj wszystkie klocki w taki sposób aby Twój cel został osiągnięty. Event BHP to skuteczne narzędzie kreowania nowych postaw oraz zachowań.
- Promocja.
Warto aby pracownicy wcześniej dowiedzieli się, że szykujesz dla nich coś specjalnego. Wykorzystaj dostępne środki informacji, pocztę pantoflową oraz liderów poszczególnych zespołów. Im więcej osób będzie wiedziało o wydarzeniu tym lepszą frekwencja i odbiór wydarzenia.
- Ustal szczegóły.
W dniu bezpieczeństwa ustal jeszcze raz wszystkie szczegóły z instruktorami i zaangażowanymi w realizację safety day pracownikami. Zrób odprawę i jasno przypomnij zasady. Gdy wybije godzina ) wszyscy muszą wiedzieć co maja robić. Zamieszanie nie wpłynie zbyt dobrze na odbiór akcji BHP.
- Osobiście przetestuj.
Daj dobry przykład innych pracownikom i osobiście przetestuj wszystkie aktywności. Zadbaj o to aby zarząd również pojawił się nawet na chwilę. Udokumentuj wszystkie aktywności i najciekawsze momenty. Pomoże Ci to w przygotowaniu relacji dla pracowników oraz raportu dla Zarządu.
- Zapytaj pracowników
Sprawdź jakie doświadczenia zdobyli pracownicy podczas korzystania z aktywności. Zapytaj ich o zdanie i zmotywuj do aktywnego udziału w projektowaniu kolejnego wydarzenia.
- Odpocznij
Po zakończeniu dnia bezpieczeństwa złap chwilę oddechu. Podczas odpoczynku na pewno pojawia się spostrzeżenia oraz idee, które skutecznie wykorzystasz w kolejnych akcjach.
Teraz już wiesz jak ułożyć check listę aby szybko i skutecznie zorganizować dzień bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie. 10 prostych punktów, które pozwolą ci uniknąć chaosu oraz niepotrzebnego stresu.
Jeżeli masz szczegółowe pytania skontaktuj się z ekspertami od safety day na stronie
www.safetyday24.pl lub przez emil: biuro@safetyday24.pl
Zespół safetyday24.pl ma duże doświadczenie organizacyjne i z chęcią podzieli się swoją wiedzą.
Zapraszamy do przeczytania naszych innych poradników.